Triumph Sprint GT
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Triumph Motorcycles.
model : Triumph Sprint GT.
Expected Price
Rs. 13,40,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Sprint GT |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1050cc |
| Engine: | DOHC, in-line 3-cylinder |
| Maximum Power: | 128 Bhp @ 9200 rpm |
| Maximum Torque: | 108 Nm @ 6800 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Wet, multi-plate |
| Bore: | 79 |
| Stroke: | 71.4 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Aluminum beam perimeter |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2260.00 mm |
| Width: | 760.00 mm |
| Height: | 1210.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 265.00 kg |
| Fuel Tank: | 20.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1537.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR 17 - 180/55 ZR 17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Pacific Blue, Aluminium Silver |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Showa 43mm cartridge forks |
| Suspension(Rear): | Showa monoshock with adjustable preload |
| Brakes: | Twin 320mm floating discs |
| Brakes(Rear): | Single 255mm disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Analogue-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment