Triumph Tiger 1050
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Triumph Motorcycles.
model : TTriumph Tiger 1050.
Expected Price
Rs. 12,80,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Tiger 1050 |
| Type: | Off-road |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1050cc |
| Engine: | DOHC, in-line three-cylinder |
| Maximum Power: | 94 Bhp @ 9300 rpm |
| Maximum Torque: | 79 Nm @ 7850 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Wet, multi-plate |
| Bore: | 79 |
| Stroke: | 71.4 |
| No. of Cylinders: | 3 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Aluminum beam twin-spar |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2110.00 mm |
| Width: | 840.00 mm |
| Height: | 1320.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 228.00 kg |
| Fuel Tank: | 20.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1510.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR 17 - 180/55 ZR 17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Phantom black and Crystal white |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Showa 43mm upside down forks |
| Suspension(Rear): | Showa Monoshock with adjustable preload |
| Brakes: | Twin 320mm floating discs |
| Brakes(Rear): | Single 255mm disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment