Bajaj Pulsar 135
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Bajaj .
model :Pulsar 135.
On Road Price
Rs. 61,600* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Pulsar 135 |
| Model: | LS Light Sports |
| Type: | Commuter |
| Fuel Consumption:
City | 50.00 |
| Fuel Consumption:
Highway | 65.00 |
VERDICT | |
| FOR | Reasonably Priced
4 Valve Technology |
| AGAINST | NA |
OUR RATINGS | |
| Appearance: |
|
| Comfort: |
|
| Features: |
|
| Performance: |
|
| Value for money: |
|
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 134.6cc |
| Engine: | 4 Stroke, Air Cooled, DTS-i |
| Maximum Power: | 13 Bhp @ 9000 rpm |
| Maximum Torque: | 11.4 Nm @ 7500 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Wet Multiplate Clutch |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Engine Block Material: | Aluminum Alloy |
| Chassis Type: | Box Type Diamong Type |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2035.00 mm |
| Width: | 750.00 mm |
| Height: | 1165.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 122.00 kg |
| Ground Clearance: | 170.00 mm |
| Fuel Tank: | 8.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1325.00 mm |
| Electrical System: | 12V - Full DC |
| Headlamp: | 12V 35/35 W |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | 12V |
| Battery Capacity: | 5Ah |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | 6 Spoke Alloys |
| Wheel Size: | 2.75 x 17", 100/90 x 17" mm |
| Tubeless: | x
|
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 130 mm Fork travel, Telescopic |
| Suspension(Rear): | Trailing Arm |
| Brakes: | 240 mm Disc |
| Brakes(Rear): | 130 mm Drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment