Bajaj XCD 135
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Bajaj .
model :XCD 135.
On Road Price
Rs. 50,500* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | XCD 135 |
| Model: | Disc Brake |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 98kph |
| Fuel Consumption:
City | 55.00 |
| Fuel Consumption:
Highway | 75.00 |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 134.6cc |
| Engine: | 4 Stroke, Air Cooled, DTS-Si |
| Maximum Power: | 10 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 11.58 Nm @ 5000 rpm |
| Gears: | 5 Manual |
| Clutch: | 0 |
| Chassis Type: | Box Type Diamong Type |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1990.00 mm |
| Width: | 760.00 mm |
| Height: | 1080.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 116.50 kg |
| Ground Clearance: | 165.00 mm |
| Fuel Tank: | 8.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1275.00 mm |
| Headlamp: | 12V 35W/35W |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75-17/3.00-17 mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Blue, Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 130mm Telescopic Forks |
| Suspension(Rear): | 105mm Rear Wheel Travel, Nitrox |
| Brakes: | 200mm Disc |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment