Cagiva Mito SP525
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Cagiva .
model :Mito SP525
Expected Price
Rs. 2,50,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Mito SP525 |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.63cc |
| Engine: | Single Cylinder, Two Stroke |
| Maximum Power: | 15 Bhp @ 9000 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Wet Multiplate Type |
| Bore: | 56 |
| Stroke: | 50.6 |
| Engine Block Material: | Aluminum Alloy |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1980.00 mm |
| Width: | 760.00 mm |
| Height: | 1070.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 129.00 kg |
| Ground Clearance: | 150.00 mm |
| Fuel Tank: | 14.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1375.00 mm |
| Electrical System: | 12V |
| Headlamp: | 2x55W |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 110x70 ZR17 - 150x60 ZR17 mm |
| Tubeless: |
|
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Upside down telscopic hydraulic fork |
| Suspension(Rear): | Progressive |
| Brakes: | Disc |
| Brakes(Rear): | Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment