Cagiva Raptor 125
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Cagiva .
model :Raptor 125.
Expected Price
Rs. 2,75,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Raptor 125 |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.63cc |
| Engine: | Single Cylinder, Two Stroke |
| Maximum Power: | 15 Bhp @ 9000 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Wet Multiplate |
| Bore: | 56 |
| Stroke: | 50.6 |
| Engine Block Material: | Aluminum Alloy |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1980.00 mm |
| Width: | 750.00 mm |
| Height: | 1040.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 125.00 kg |
| Ground Clearance: | 175.00 mm |
| Fuel Tank: | 12.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1375.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | LDisc |
| Brakes(Rear): | Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment