Ducati Monster 1100 EVO
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Ducati.
model :Monster 1100 EVO.
On Road Price
Rs. 14,00,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Monster 1100 EVO |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1078cc |
| Engine: | L-Twin cylinder, 2 valve per cylinder |
| Maximum Power: | 95 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 10.5 Kgm @ 6000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Dry multiplate with hydraulic control |
| Bore: | 98 |
| Stroke: | 71.5 |
| No. of Cylinders: | 2 |
| Valve Per Cylinder: | 2 |
| Chassis Type: | Tubular steel trellis frame |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 168.00 kg |
| Fuel Tank: | 15.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1450.00 mm |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 - 180/55 ZR 17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 43mm fully adjustable upside-down forks |
| Suspension(Rear): | Progressive with preload and rebound Sachs adjustable monoshock |
| Brakes: | 2 x 320mm discs |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | X
|
| Step-up Seat: | X
|
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | X
|
| Choked Air Filter Indicator: | X
|
No comments:
Post a Comment