Ducati Monster 696
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Ducati.
model :Monster 696.
On Road Price
Rs. 11,00,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Monster 696 |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 696cc |
| Maximum Power: | 79 Bhp @ 9000 rpm |
| Maximum Torque: | 7.0 kgm @ 7750 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | APTC wet multiplate with hydraulic control |
| Bore: | 88 |
| Stroke: | 57.2 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 161.00 kg |
| Fuel Tank: | 15.00 ltrs |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Showa 43mm upside-down forks |
| Suspension(Rear): | Progressive linkage with preload and rebound Sachs |
| Brakes: | Liquid Cooling |
| Brakes(Rear): | 245mm disc, 2-piston caliper |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-1 |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | 2 years unlimited mileage |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment