Ducati Monster 796
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Ducati.
model :Monster 796.
On Road Price
Rs. 9,17,900* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Monster 796 |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 803cc |
| Engine: | L-Twin cylinder |
| Maximum Power: | 87 Bhp @ 8250 rpm |
| Maximum Torque: | 80 Nm @ 6250 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | APTC wet multiplate |
| Bore: | 88 |
| Stroke: | 66 |
| Chassis Type: | Tubular steel Trellis frame |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 167.00 kg |
| Fuel Tank: | 15.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1450.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 - 180/55 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red (red / back) - Arctic white silk (red / back) - Diamond black silk (red / back) - Monster Art colours (red / back) |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Marzocchi 43mm usd forks |
| Suspension(Rear): | Progressive linkage with adjustable Sachs monoshock |
| Brakes: | 2 x 320mm discs |
| Brakes(Rear): | 245mm disc, 2-piston caliper |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Digital |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment