Ducati Streetfighter S
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Ducati.
model : Streetfighter S.
On Road Price
Rs. 22,22,600* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Streetfighter S |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1099cc |
| Engine: | L-Twin cylinder, 4 valve per cylinder Desmodromic, liquid cooled |
| Maximum Power: | 155 Bhp @ 9500 rpm |
| Maximum Torque: | 115 Nm @ 9500 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Dry multiplate with hydraulic control |
| No. of Cylinders: | 2 |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Tubular steel Trellis frame in ALS 450 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 169.00 kg |
| Wheel Type: | Light Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 - 190/55 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red, Pearl White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY |
| |
| Suspension(Front): | Showa 43mm fully adjustable usd forks |
|
| Suspension(Rear): | Progressive linkage with fully adjustable Showa monoshock |
|
| Brakes: | 2 x 330mm semi-floating discs |
|
| Brakes(Rear): | 245mm disc, 2-piston caliper |
|
| Stand Alarm: | ✓ |
|
COMFORT AND CONVENIENCE |
| |
| Fuel Guage: | Digital |
|
| Self Start: | ✓ |
|
| Tacho Meter: | Digital |
|
| Trip Meter: | Digital-2 |
|
| Alloys: | ✓ |
|
| Warranty: | 2 years unlimited mileage |
|
| Speedometer: | Digital |
|
| Passenger Footrest: | ✓ |
|
| Passenger Backrest: | x
|
|
| Step-up Seat: | ✓ |
|
| Pass-light: | ✓ |
|
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
|
| Low Oil Indicator: | ✓ |
|
| Low Battery Indicator: | ✓ |
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
|
|
| ||
No comments:
Post a Comment