Ducati Superbike 1198
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Ducati.
model : Superbike 1198.
On Road Price
Rs. 19,13,100* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Superbike 1198 |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1099cc |
| Maximum Power: | 160 Bhp @ 9750 rpm |
| Maximum Torque: | 12.5 kgm @ 8000 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 104 |
| Stroke: | 64.7 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 173.00 kg |
| Fuel Tank: | 15.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1430.00 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red, Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Showa 43mm with TiO fully adjustable upside-down fork |
| Suspension(Rear): | Progressive linkage with fully adjustable Showa monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Brakes: | Liquid Cooling |
| Brakes(Rear): | 245 mm Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-1 |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | 2 years unlimited mileage |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment