Global Auto Rock 100
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Global Auto.
model : Rock 100.
On Road Price
Rs. 20,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Rock 100 |
| Type: | Commuter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 97.2cc |
| Engine: | Air Cooled |
| Maximum Power: | 6.7bhp@8500rpm |
| Maximum Torque: | 6.5nm@6000rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | 170 |
| Bore: | 50 |
| Stroke: | 49.5 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1930.00 mm |
| Width: | 740.00 mm |
| Height: | 800.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 87.00 kg |
| Ground Clearance: | 170.00 mm |
| Wheelbase: | 1200.00 mm |
| Turn Circle: | 2850.00 mtrs |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Horn: | NA |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | NA |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes(Rear): | NA |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x
|
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
1 comment:
low quality materials used for body parts, fast ware out, very low corrosion resistance,most of the spare parts are not available (some parts are adjusted with hero honda) . front fork maximum life is 1 year, tank life maximum 1.5 year(if u maintain proper) average mileage will be 50. definitely u will face problem in gear shifting within 25000km. second quality engine bearing are used. pleas dot go for this vehicle if u plants 2 use more than 1 year. don't except re-sail value.
Post a Comment