Global Auto UFO 0150
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Global Auto.
model : UFO 0150.
On Road Price
Rs. 32,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | UFO 0150 |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 80kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 149.6cc |
| Engine: | Air Cooled |
| Maximum Power: | 6.3kw@7500rpm |
| Maximum Torque: | 9.2nm@6000rpm |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 57.4 |
| Stroke: | 57.8 |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1870.00 mm |
| Width: | 670.00 mm |
| Height: | 1220.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 108.00 kg |
| Fuel Tank: | 4.80 ltrs |
| Wheelbase: | 1275.00 mm |
| Turn Circle: | 3045.00 mtrs |
| Tubeless: | x
|
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes(Rear): | Mech. Expanding shoe & drum 130mm |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Self Start: | ✓ |
| Alloys: | x
|
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment