Global Auto Xpression Plus
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Global Auto.
model : Xpression Plus.
On Road Price
Rs. 41,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Xpression Plus |
| Type: | Commuter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124cc |
| Engine: | Air Cooled |
| Maximum Power: | 10.5bhp@8500rpm |
| Maximum Torque: | 8.4nm@7500rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 56.5 |
| Stroke: | 49.5 |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2040.00 mm |
| Width: | 780.00 mm |
| Height: | 1130.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 127.00 kg |
| Ground Clearance: | 140.00 mm |
| Fuel Tank: | 15.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1280.00 mm |
| Turn Circle: | 2165.00 mtrs |
| Tubeless: | x
|
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | Disc |
| Brakes(Rear): | Mech. Expanding shoe & drum |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Self Start: | ✓ |
| Alloys: | x
|
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment