Green Electric Flamz
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Green Electric.
model : Flamz.
On Road Price
N/AVEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Flamz |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | Brushless Hub Motor |
| Maximum Power: | <250 Watts |
| Gears: | Automatic |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Headlamp: | 12 V |
| Battery Type: | Valve Regulated Lead Acid Battery |
| Battery Voltage: | 48V |
| Battery Capacity: | 20Ah |
| Wheel Size: | 16 x 3.00 mm |
| Tubeless: | x
|
|
| ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
|
| Brakes: | Drum |
|
| Brakes(Rear): | Drum |
|
| Stand Alarm: | x
|
|
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
|
| Fuel Guage: | None |
|
| Self Start: | ✓ |
|
| Tacho Meter: | None |
|
| Trip Meter: | None |
|
| Alloys: | ✓ |
|
| Speedometer: | Analogue |
|
| Passenger Footrest: | ✓ |
|
| Passenger Backrest: | x
|
|
| Step-up Seat: | x
|
|
| Pass-light: | x
|
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
|
| Low Oil Indicator: | x
|
|
| Low Battery Indicator: | ✓ |
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
|
| ||
No comments:
Post a Comment