Hero Honda New Achiever 150
Prices and ReviewOn Road Price
Rs. 65,900* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | New Achiever 150 |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 101kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 149.1cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder |
| Maximum Power: | 13.4 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 12.80 Nm @ 5000 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Multi Plate Wet |
| Bore: | 57.3 |
| Stroke: | 57.8 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Tubular Diamond Type |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2040.00 mm |
| Width: | 760.00 mm |
| Height: | 1120.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 138.00 kg |
| Ground Clearance: | 160.00 mm |
| Fuel Tank: | 12.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1290.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 35W/35W Halogen Bulb |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75x18 - 3.00x18 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Magnetic Blue, Candy Blazing Red, Force Metallic Silver, Black Purple, Black Blue |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Hydraulic Shock Absorbers |
| Suspension(Rear): | Swing Arms |
| Brakes: | 240mm Disc |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment