Hero Honda New CD Dawn
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Hero Honda.
model : CD Dawn.
On Road Price
Rs. 38,500* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | New CD Dawn |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 85kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 97.2cc |
| Engine: | 4-stroke, Air - Cooled , OHC |
| Maximum Power: | 7.4 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 7.7 Nm @ 5000 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | Multiplate, wet |
| Bore: | 50 |
| Stroke: | 49.5 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Tubular double cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1980.00 mm |
| Width: | 720.00 mm |
| Height: | 1045.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 107.00 kg |
| Ground Clearance: | 160.00 mm |
| Fuel Tank: | 10.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1230.00 mm |
| Electrical System: | 12 V, 2.5 Ah |
| Headlamp: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Spoke |
| Wheel Size: | 2.75 x 18-4 PR Size/2.75 x 18-6 PR Size mm |
| Tubeless: | x
|
| Colors: | Black with Golden Stripes, Black with Yellow Stripes, Candy Tahitian Blue, Cool Mint Green, Amranth Maroon, Candy Blazing Red, Cloud Silver |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic hydraulic shock absorber |
| Suspension(Rear): | Swing arm with hydraulic shock absorber |
| Brakes: | Drum brakes, 110 mm |
| Brakes(Rear): | Drum brakes, 110 mm |
| Stand Alarm: | x
|
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x
|
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x
|
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x
|
| Passenger Backrest: | x
|
| Step-up Seat: | x
|
| Pass-light: | x
|
| Low Fuel Indicator: | x
|
| Low Oil Indicator: | x
|
| Low Battery Indicator: | x
|
| High Oil Temp. Indicator: | x
|
| Choked Air Filter Indicator: | x
|
No comments:
Post a Comment