Honda CBR600RR
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Honda.
model : CBR 600RR
Expected Price
Rs. 7,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | CBR600RR |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 599cc |
| Engine: | 4-stroke, 16-valve |
| Maximum Power: | 118 Bhp @ 13500 rpm |
| Maximum Torque: | 66 Nm @ 11250 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 67 |
| Stroke: | 42.5 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2010.00 mm |
| Width: | 685.00 mm |
| Height: | 1105.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 184.00 kg |
| Ground Clearance: | 135.00 mm |
| Fuel Tank: | 18.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1375.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70-ZR17 - 180/55-ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Fully adjustable inverted telescopic forks |
| Suspension(Rear): | Pro-Link, gas-charged damper |
| Brakes: | 310 x 4.5mm dual hydraulic disc |
| Brakes(Rear): | 220 x 5mm hydraulic disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-3 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment