Honda Vision 110
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Honda.
model :Vision 110.
Expected Price
Rs. 60,000* Mumbai. May vary.
Expected Early 2012
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Vision 110 |
| Type: | Scooterette |
| Fuel Consumption: City | 40.00 |
| Fuel Consumption: Highway | 50.00 |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 108cc |
| Engine: | 4-stroke OHC 2v single |
| Maximum Power: | 8.3 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque: | 8.7 Nm @ 6500 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 50 |
| Stroke: | 55 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | PGM-FI electronic fuel injection |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1845.00 mm |
| Width: | 670.00 mm |
| Height: | 1090.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 102.00 kg |
| Ground Clearance: | 120.00 mm |
| Fuel Tank: | 5.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1255.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Single |
| Wheel Type: | Cast Aluminium |
| Wheel Size: | 80/90-14 - 90/90-14 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Pearl Procyon Black, Boss Grey Metallic, Pearl White, Candy Lucid Red and Candy Aluja Blue. |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic forks |
| Suspension(Rear): | Unit swingarm |
| Brakes: | 220mm disc |
| Brakes(Rear): | 130mm drum |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Analogue-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
1 comment:
Post a Comment