Hyosung GT125R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Hyosung.
model : Hyosung GT125R.
Expected Price
N/AExpected Early 2012
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | GT125R |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124cc |
| Engine: | DOHC 8 valve oil cooled |
| Maximum Power: | 14.2 Bhp @ 10500 rpm |
| Maximum Torque: | 9.7 Nm @ 10000 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Wet Multiplate |
| Bore: | 44 |
| Stroke: | 41 |
| No. of Cylinders: | 2 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Valve Per Cylinder: | 2 |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2060.00 mm |
| Width: | 655.00 mm |
| Height: | 1125.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 166.00 kg |
| Ground Clearance: | 130.00 mm |
| Fuel Tank: | 17.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1445.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 110/ 70-17 54H - 150/ 70-17 69H mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Grey/Black, Black/White, Red/Black, Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 35mm Telescopic Forks |
| Suspension(Rear): | Preload Adjustable Monoshock |
| Brakes: | Disc |
| Brakes(Rear): | Disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment