Hyosung GT250
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Hyosung.
model : Hyosung GT250.
Expected Price
N/AExpected Early 2012
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | GT250 |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 249cc |
| Engine: | DOHC 8 valve oil cooled |
| Maximum Power: | 28.5 Bhp @ 10000 rpm |
| Maximum Torque: | NA |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| No. of Cylinders: | 2 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Valve Per Cylinder: | 2 |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2080.00 mm |
| Width: | 760.00 mm |
| Height: | 1120.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 155.00 kg |
| Ground Clearance: | 130.00 mm |
| Fuel Tank: | 17.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1445.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 110/70-17 54H - 150/70-17 69H mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red, Black, White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | Disc |
| Brakes(Rear): | Disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment