Kanda Brave
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Kanda.
model : Kanda Brave.
On Road Price
Rs. 32,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Brave |
| Type: | Commuter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 125cc |
| Engine: | Air Cooled |
| Maximum Power: | 10bhp@9000rpm |
| Maximum Torque: | 8.5nm@7500rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | 170 |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2000.00 mm |
| Width: | 780.00 mm |
| Height: | 1170.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 118.00 kg |
| Ground Clearance: | 170.00 mm |
| Fuel Tank: | 12.00 ltrs |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Black, Silver, Grey White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | Air Cooling |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Self Start: | ✓ |
| Alloys: | x |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment