Kawasaki ER-6n
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Kawasaki.
model :ER-6n.
Expected Price
Rs. 5,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | ER-6n |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 649cc |
| Maximum Power: | 71.07hp@8500rpm |
| Maximum Torque: | 66nm@6700rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 83 |
| Stroke: | 60 |
| Chassis Type: | Diamond, high-tensile steel |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1095.00 mm |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 173.00 kg |
| Fuel Tank: | 15.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1405.00 mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic fork |
| Suspension(Rear): | Offset laydown single-shock |
| Brakes: | Liquid Cooling |
| Brakes(Rear): | Single Disc |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Self Start: | ✓ |
| Alloys: | x |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment