Kawasaki Ninja ZX-10R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Kawasaki.
model : Ninja ZX-10R.
Expected Price
Rs. 8,50,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Ninja ZX-10R |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 998cc |
| Engine: | DOHC, 4 cyl |
| Maximum Torque: | 83.2 lb-ft@8700rpm |
| Gears: | 6 Automatic |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 76 |
| Stroke: | 55 |
| Cylinder Configuration: | 0 |
| Engine Block Material: | Iron Block |
| Chassis Type: | 0 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | 0 |
| Motor Power: | 0 |
| Motor Range: | 0 |
| Paddling Arrangement: | 0 |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1994.00 mm |
| Width: | 672.00 mm |
| Height: | 1072.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Wheelbase: | 1336.00 mm |
| Electrical System: | 0 |
| Headlamp: | 0 |
| Battery Type: | 0 |
| Battery Voltage: | 0 |
| Battery Capacity: | 0 |
| Battery Charger Type: | 0 |
| Horn: | 0 |
| Wheel Type: | 0 |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Lime Green / Flat Super Black, Metallic Diablo Black, Candy Plasma Blue / Flat Super Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 43mm inverted fork with DLC coating |
| Suspension(Rear): | 0 |
| Brakes: | Liquid Cooling |
| Brakes(Rear): | Single 220mm petal disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Digital |
| Trip Meter: | Digital-1 |
| Alloys: | x |
| Warranty: | One Year |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment