Kawasaki Ninja 250R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Kawasaki.
model : Ninja 250R.
On Road Price
Rs. 3,03,100* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Ninja 250R |
| Type: | Sports |
| Top Speed: | 176kph |
| Fuel Consumption: City | 32.00 |
| Fuel Consumption: Highway | 42.00 |
VERDICT | |
| FOR | Powerful Looks & Style |
| AGAINST | High Price Analogue Intrument Cluster |
OUR RATINGS | |
| Appearance: | |
| Comfort: | |
| Features: | |
| Performance: | |
| Value for money: | |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 249cc |
| Engine: | Four-stroke, Parallel Twin, DOHC |
| Maximum Power: | 32.5 Bhp @ 11000 rpm |
| Maximum Torque: | 22 Nm @ 8200 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Wet Multi-Disc, Manual |
| Bore: | 62 |
| Stroke: | 41.2 |
| No. of Cylinders: | 2 |
| Cylinder Configuration: | Parallel Twin |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Engine Block Material: | Steel |
| Chassis Type: | Semi-double cradle, high-tensile steel |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | No, It Is Fuel Injected |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2085.00 mm |
| Width: | 715.00 mm |
| Height: | 1115.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 172.00 kg |
| Ground Clearance: | 135.00 mm |
| Fuel Tank: | 17.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1400.00 mm |
| Headlamp: | Halogen |
| Wheel Type: | Black Mag Alloys |
| Wheel Size: | 110/70 R17-130/70 R17 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Lime Green, Ebony Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 37mm hydraulic telescopic fork |
| Suspension(Rear): | Uni-Trak with aluminum linkage |
| Brakes: | 290mm Petal Disc |
| Brakes(Rear): | 220mm Petal Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Analogue-1 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | 12 months |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment