Kawasaki Ninja 650R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Kawasaki.
model : Ninja 650R.
On Road Price
Rs. 4,62,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Ninja 650R |
| Model: | ER-6F |
| Type: | Sports |
| Top Speed: | 212kph |
VERDICT | |
| FOR | Looks Price Powerful engine |
| AGAINST | Available only in lime green shade Available only through 30 ProBiking Outlets |
OUR RATINGS | |
| Appearance: | |
| Comfort: | |
| Features: | |
| Performance: | |
| Value for money: | |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 649cc |
| Engine: | Four-stroke, DOHC, Parallel twin |
| Maximum Power: | 71 Bhp @ 8500 rpm |
| Maximum Torque: | 65.68 Nm @ 7000rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 83 |
| Stroke: | 60 |
| No. of Cylinders: | 2 |
| Cylinder Configuration: | Parallel Twin |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Engine Block Material: | NA |
| Chassis Type: | Diamond High-tensile steel |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | TCBI with electronic advance |
| 0 to 60: | 3.84 sec. |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2100.00 mm |
| Width: | 760.00 mm |
| Height: | 1200.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 204.00 kg |
| Fuel Tank: | 15.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1410.00 mm |
| Electrical System: | Digital |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Black Alloys |
| Wheel Size: | 120/70-17 - 160/60-17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Lime Green |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 41mm Telescopic Fork |
| Suspension(Rear): | Single Offset Laydown Shock |
| Brakes: | Dual Petal Disc 300mm |
| Brakes(Rear): | Single Petal Disc 220mm |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Digital |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | Via Bajaj Probiking Outlets |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment