Kawasaki Z1000
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Kawasaki.
model : Z1000.
Expected Price
Rs. 9,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Z1000 |
| Type: | Sports |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 1043cc |
| Engine: | Four-stroke DOHC inline four, 16 valves |
| Maximum Torque: | 65.68 Nm @ 10000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Bore: | 77.2 |
| Stroke: | 50.9 |
| Cylinder Configuration: | DOHC |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Aluminum perimeter design |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2096.00 mm |
| Width: | 806.00 mm |
| Height: | 1067.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Fuel Tank: | 17.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1440.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 - 190/50 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Pearl Stardust White, Metallic Spark Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 41 mm inverted cartridge fork with stepless compression |
| Suspension(Rear): | Horizontal monoshock with stepless rebound damping |
| Brakes: | 300mm dual hydraulic disc |
| Brakes(Rear): | Single 250mm petal-type disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment