Kawasaki Z750
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Kawasaki.
model : z750.
Expected Price
Rs. 7,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Z750 |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 748cc |
| Engine: | 4-stroke In-Line 4 |
| Maximum Power: | 104 Bhp @ 10500 rpm |
| Maximum Torque: | 78 Nm @ 8300 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Wet multi-disc |
| Bore: | 68.4 |
| Stroke: | 50.9 |
| No. of Cylinders: | 4 |
| Cylinder Configuration: | In-Line |
| Valve Per Cylinder: | 4 |
| Chassis Type: | Tubular backbone |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | NA |
| Motor Power: | NA |
| Motor Range: | NA |
| Paddling Arrangement: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 226.00 kg |
| Ground Clearance: | 155.00 mm |
| Fuel Tank: | 18.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1440.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Black Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR17 - 180/55 ZR17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | White, Black, Orange |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 41 mm inverted fork |
| Suspension(Rear): | Bottom-Link Uni-Trak |
| Brakes: | 300 mm petal discs |
| Brakes(Rear): | 250 mm petal disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment