KTM 530 XC
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : KTM.
model :KTM 530 XC.
Expected Price
Rs. 9,00,000* Mumbai. May vary.
Expected Soon Via Bajaj
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | 530 XC |
| Type: | Off-road |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | 510.4cc |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 95 |
| Stroke: | 72 |
| Engine Block Material: | Aluminum Alloy |
| Chassis Type: | Central Double Cradle Type 25 CrMo4 |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 113.80 kg |
| Ground Clearance: | 380.00 mm |
| Fuel Tank: | 9.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1481.00 mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | WP-USD 48mm |
| Suspension(Rear): | WP PDS shock absorber |
| Brakes: | Disc Brake 260 mm |
| Brakes(Rear): | Disc Brake 220 mm |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment