KTM 65 SX
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : KTM.
model :KTM 65 SX.
Expected Price
N/AExpected Soon Via Bajaj
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | 65 SX |
| Type: | Off-road |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | 64.9cc |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | 0 |
| Bore: | 45 |
| Stroke: | 40.8 |
| Engine Block Material: | Aluminum Alloy |
| Chassis Type: | Central Double Cradle Type 25 CrMo4 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 55.60 kg |
| Ground Clearance: | 290.00 mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Marzocchi USD 35 mm |
| Suspension(Rear): | WP Monoshock |
| Brakes: | Disc brake 200 mm |
| Brakes(Rear): | Disc brake 160 mmm |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment