KTM 690 Duke
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : KTM.
model :KTM 690 Duke.
Expected Price
Rs. 9,50,000* Mumbai. May vary.
Expected Soon Via Bajaj
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | 690 Duke |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 654cc |
| Engine: | Single cylinder, 4-stroke |
| Maximum Power: | 65 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 67 Nm @ 5500 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | APTC Wet multi-disc clutch |
| Bore: | 102 |
| Stroke: | 80 |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 148.50 kg |
| Ground Clearance: | 155.00 mm |
| Fuel Tank: | 13.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1472.00 mm |
| Battery Type: | 12V 8.6Ah E-Starter |
| Wheel Type: | Mag Alloys |
| Wheel Size: | 3.5 x 17" - 5 x 17" mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Brakes: | 320mm Disc |
| Brakes(Rear): | 220mm Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment