KTM 990 Adventure
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : KTM.
model :KTM 990 Adventure.
Expected Price
Rs. 12,50,000* Mumbai. May vary.
Expected Soon Via Bajaj
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | 990 Adventure |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 999cc |
| Engine: | Twin Cylinder, 4 Stroke |
| Maximum Power: | 113 Bhp @ 8750 rpm |
| Maximum Torque: | 100 Nm @ 6750 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Wet multi-disc clutch |
| Bore: | 101 |
| Stroke: | 62.4 |
| Chassis Type: | Chromium-Molybdenum trellis frame |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 207.00 kg |
| Ground Clearance: | 316.00 mm |
| Fuel Tank: | 19.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1570.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 90/90-21" - 150/70 R 18 mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | WP USD Ø 48 mm |
| Suspension(Rear): | WP mono shock PDS with hydr. spring preload |
| Brakes: | 300mm Disc |
| Brakes(Rear): | 240mm Disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment