KTM 990 Supermoto R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : KTM.
model :KTM 990 Supermoto R.
Expected Price
Rs. 15,00,000* Mumbai. May vary.
Expected Soon Via Bajaj
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | 990 Supermoto R |
| Type: | Naked |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 999cc |
| Engine: | Twin cylinder, 4-stroke, V 75° |
| Maximum Power: | 110 Bhp @ 9000 rpm |
| Maximum Torque: | 97 Nm @ 7000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | Wet multi-disc clutch |
| Bore: | 101 |
| Stroke: | 62.4 |
| Engine Block Material: | Aluminum Alloy |
| Chassis Type: | Chromium-Molybdenum trellis frame, powder-coated |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 189.00 kg |
| Ground Clearance: | 195.00 mm |
| Fuel Tank: | 19.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1510.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 120/70 ZR 17"; 180/55 ZR 17" mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Black, Orange |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | WP USD 48 mm (1.89") |
| Suspension(Rear): | WP mono shock |
| Brakes: | Discs 320mm |
| Brakes(Rear): | Disc 240mm |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | |
No comments:
Post a Comment