KTM Duke 125
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : KTM.
model :KTM Duke 125.
Expected Price
Rs. 1,00,000* Mumbai. May vary.
Expected Soon Via Bajaj
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Duke 125 |
| Type: | Off-road |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.7cc |
| Engine: | 4 Stroke, DOHC |
| Maximum Power: | 15 Bhp @ 10500 rpm |
| Maximum Torque: | 12 Nm @ 8000 rpm |
| Gears: | 6 Speed |
| Clutch: | Multi-disc wet clutch |
| Bore: | 58 |
| Stroke: | 47.2 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | Not Announced |
| Chassis Type: | Chromium-Molybdenum trellis frame |
| Cooling Type: | Liquid Cooling |
| Carburetor: | Not Announced |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 128.00 kg |
| Fuel Tank: | 11.00 ltrs |
| Electrical System: | Not Announced |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Horn: | Not Announced |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 110/70 x 17 - 150/60 x 17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic |
| Suspension(Rear): | Mono-Shock |
| Brakes: | 280mm disc |
| Brakes(Rear): | 230mm disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment