Lectrix E-Bike
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Electrics Motors Limited.
model :Lectrix E-Bike.
On Road Price
Rs. 29,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | E-Bike |
| Model: | e1 |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 25kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine: | Brushless DC |
| Maximum Power: | <250W |
| Gears: | Automatic |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 84.00 kg |
| Headlamp: | 12V |
| Battery Type: | VRLA |
| Battery Voltage: | 12V |
| Battery Capacity: | 20aH |
| Wheel Type: | Cast |
| Wheel Size: | 16"x3" mm |
| Tubeless: | ✓ |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Hydraulic |
| Suspension(Rear): | Hydraulic |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| colors: | Cheering Red, Misty Grey & Quick Silver |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
1 comment:
Like me
Post a Comment