LML NV SPL KS
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : LML.
model :LML NV SPL KS.
On Road Price
Rs. 36,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | NV SPL KS |
| Type: | Scooter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 149.5cc |
| Engine: | 2 Stroke, Single Cylinder |
| Maximum Power: | 8.0 Bhp @ 5500 rpm |
| Maximum Torque: | 13.5 Nm @ 3500 rp |
| Gears: | 4 Speed |
| Chassis Type: | Heavy duty,multople oil bath type |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1760.00 mm |
| Width: | 695.00 mm |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 104.00 kg |
| Ground Clearance: | 160.00 mm |
| Fuel Tank: | 8.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1235.00 mm |
| Headlamp: | 12 Volt, 35/35 W |
| Horn: | 12 Volt DC |
| Wheel Size: | 3.5x10 - 3.5x10 mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | x |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment