LML Select 4
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : LML.
model :LML Select 4.
On Road Price
Rs. 56,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Select 4 |
| Model: | ES |
| Type: | Scooter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 148cc |
| Engine: | Single Cylinder, Air Cooled |
| Maximum Power: | 8.6 Bhp @ 6200 rpm |
| Maximum Torque: | 11.3 Nm @ 4250 rpm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | Heavy duty,multople oil bath type |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Fuel Tank: | 6.50 ltrs |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 12 Volt, 35/35 W |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | 12V |
| Battery Capacity: | 9Ah |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | 12 Volt DC |
| Wheel Type: | NA |
| Wheel Size: | 3.5x10 - 3.5x10 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Black, Silver |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | NA |
| Brakes(Rear): | NA |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment