Mahindra Flyte
Prices and ReviewReview and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Mahindra .
model : Mahindra Flyte.
On Road Price
Rs. 47,500* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Flyte |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 80kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.6cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder |
| Maximum Power: | 8 Bhp @ 7000 rpm |
| Maximum Torque: | 9 Nm @ 5500 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Bore: | 52.4 |
| Stroke: | 57.8 |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1790.00 mm |
| Width: | 670.00 mm |
| Height: | 1100.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 105.00 kg |
| Ground Clearance: | 135.00 mm |
| Fuel Tank: | 5.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1260.00 mm |
| Headlamp: | 35W/35W |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 3.50x10 4PR - 3.50x10 4PR mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Fork |
| Suspension(Rear): | Unit Swing Arm |
| Brakes: | Drum, 130 mm dia |
| Brakes(Rear): | Drum, 130 mm dia |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment