Mahindra Kine
Prices and ReviewReview and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Mahindra .
model : Mahindra Kine.
On Road Price
Rs. 35,800* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Kine |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 80kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 71.5cc |
| Engine: | 3.8 bhp@ 5500 rpm |
| Maximum Power: | 3.8 Bhp@ 5500 rpm |
| Maximum Torque: | 5.0 Nm@ 4500 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 82.00 kg |
| Ground Clearance: | 120.00 mm |
| Fuel Tank: | 4.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1225.00 mm |
| Wheel Size: | 3.0-10-4 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Red, Black, Green, Purple |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Bottom Link |
| Suspension(Rear): | Swing Arm |
| Brakes: | 112.2 mm Drum |
| Brakes(Rear): | 112.2 mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment