Mahindra Rodeo
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Mahindra .
model : Mahindra Rodeo.
On Road Price
Rs. 50,700* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Rodeo |
| Type: | Scooterette |
| Top Speed: | 80kph |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124.6cc |
| Engine: | Air Cooled, 4 Stroke |
| Maximum Power: | 8 Bhp @ 7000 rpm |
| Maximum Torque: | 9 Nm @ 5500 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1790.00 mm |
| Width: | 690.00 mm |
| Height: | 1100.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 106.00 kg |
| Ground Clearance: | 115.00 mm |
| Fuel Tank: | 4.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1245.00 mm |
| Wheel Type: | Cast |
| Wheel Size: | 3.5x10" - 3.5x10" mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic |
| Suspension(Rear): | Hydraulic |
| Brakes: | 130mm Dia Drum |
| Brakes(Rear): | 130mm Dia Drum |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Digital |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment