Piaggio Vespa LX 125
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Piaggio.
model : Piaggio Vespa Lx 125.
Expected Price
Rs. 55,000* Mumbai. May vary.
Expected Early 2012
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Vespa LX 125 |
| Type: | Scooter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 124cc |
| Engine: | Single Cylinder, 4 Stroke |
| Maximum Power: | 10.26 Bhp @ 8250 rpm |
| Maximum Torque: | 9.6 Nm @ 7250 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1770.00 mm |
| Width: | 740.00 mm |
| Height: | 1140.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 114.00 kg |
| Fuel Tank: | 8.50 ltrs |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 110/70 11" - 120/70 10" mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Red, Orange, Blue, Silver, Yellow |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Hydraulic Shock Absorber |
| Suspension(Rear): | Hydraulic Shock Absorber |
| Brakes: | 200mm Disc |
| Brakes(Rear): | 110mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
1 comment:
Post a Comment