Suzuki GS150R
Prices and ReviewOn Road Price
Rs. 70,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | GS150R |
| Type: | Commuter |
| Top Speed: | 120kph |
| Fuel Consumption: City | 48.00 |
| Fuel Consumption: Highway | 55.00 |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 149cc |
| Engine: | Four Stroke, Single Cylinder, SOHC |
| Maximum Power: | 13.8 Bhp @ 8500 rpm |
| Maximum Torque: | 13.4 Nm @ 6000 rpm |
| Gears: | 6 Manual |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 57 |
| Stroke: | 58.6 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cylinder Configuration: | SOHC |
| Valve Per Cylinder: | 2 |
| Chassis Type: | NA |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | BS26 - Throttle Positioning Sensor |
| Motor Power: | NA |
| Motor Range: | NA |
| Paddling Arrangement: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2095.00 mm |
| Width: | 775.00 mm |
| Height: | 1120.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 149.00 kg |
| Ground Clearance: | 160.00 mm |
| Fuel Tank: | 15.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1340.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Multi Reflector Halogen Bulb |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Die Cast Alloys |
| Wheel Size: | 2.75x18 - 100/90-18 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Pearl nebular black, Metallic flint gray, Candy max orange & Candy dark greenish blue. |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic, Coil Springs, Oil Damped |
| Suspension(Rear): | Swing Arm Type Coil Spring, Oil & Gas Damped |
| Brakes: | Hydraulic Single Disc |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | Analogue |
| Trip Meter: | Digital-1 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Digital |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment