Techno City Bike
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Techno bikes (P) Ltd.
model : Techno City Bike.
On Road Price
N/AVEHICLE SUMMARY | |
| Name: | City Bike |
| Type: | Moped |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 71.8cc |
| Engine: | 4 stroke petrol |
| Maximum Power: | NA |
| Maximum Torque: | 5.5 Nm @ 7000 rpm |
| Gears: | 4 Manual |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 47 |
| Stroke: | 41.4 |
| Chassis Type: | Tubular |
| Carburetor: | NA |
| Motor Power: | NA |
| Motor Range: | NA |
| Paddling Arrangement: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | 1100.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Wheelbase: | 1195.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Battery Type: | NA |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | NA |
| Wheel Size: | 2.50" * 17" - 275" * 17" mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Beige |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic |
| Suspension(Rear): | Spring type |
| Brakes: | Shoe type |
| Brakes(Rear): | Shoe type |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | None |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | x |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment