Triumph Rocket III Roadster
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Triumph Motorcycles.
model :Triumph Rocket III Roadster.
Expected Price
Rs. 14,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Rocket III Roadster |
| Type: | Cruiser |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 2294cc |
| Engine: | DOHC, in-line 3-cylinder |
| Maximum Power: | 146 Bhp @ 57500 rpm |
| Maximum Torque: | 221 Nm @ 2750 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Wet, multi-plate |
| Bore: | 101.6 |
| Stroke: | 94.3 |
| No. of Cylinders: | 3 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | Steel |
| Chassis Type: | Tubular steel, twin spine |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2500.00 mm |
| Width: | 970.00 mm |
| Height: | 1165.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 367.00 kg |
| Fuel Tank: | 24.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1695.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 150/80 R16 - 240/50 R16 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Phantom Black, Matte Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Kayaba 43mm forks |
| Suspension(Rear): | Kayaba chromed spring twin shocks |
| Brakes: | Twin 320mm floating discs |
| Brakes(Rear): | Single 316mm fixed disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment