Triumph Rocket III Touring
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Triumph Motorcycles.
model : Triumph Rocket III Touring.
Expected Price
Rs. 17,00,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Rocket III Touring |
| Type: | Cruiser |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 2294cc |
| Engine: | DOHC, in-line 3-cylinder |
| Maximum Power: | 105 Bhp @ 6000 rpm |
| Maximum Torque: | 203 Nm @ 2500 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Wet, multi-plate |
| Bore: | 101.6 |
| Stroke: | 94.3 |
| No. of Cylinders: | 3 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Engine Block Material: | Steel |
| Chassis Type: | Tubular steel, twin spine |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2603.00 mm |
| Width: | 995.00 mm |
| Height: | 1182.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 395.00 kg |
| Fuel Tank: | 22.30 ltrs |
| Wheelbase: | 1705.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 150/80 R16 - 180/70 R16 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Eclipse Blue, Phantom Black, Phantom Black/Crystal White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |||||||
| Suspension(Front): | Kayaba 43mm forks | ||||||
| Suspension(Rear): | Kayaba chromed spring twin shocks | ||||||
| Brakes: | Twin 320mm floating discs | ||||||
| Brakes(Rear): | Single 316mm fixed disc | ||||||
| Stand Alarm: | ✓ | ||||||
COMFORT AND CONVENIENCE | |||||||
| Fuel Guage: | Analogue | ||||||
| Self Start: | ✓ | ||||||
| Tacho Meter: | None | ||||||
| Trip Meter: | Digital-2 | ||||||
| Alloys: | ✓ | ||||||
| Warranty: | NA | ||||||
| Speedometer: | Analogue | ||||||
| Passenger Footrest: | ✓ | ||||||
| Passenger Backrest: | ✓ | ||||||
| Step-up Seat: | ✓ | ||||||
| Pass-light: | ✓ | ||||||
| Low Fuel Indicator: | ✓ | ||||||
| Low Oil Indicator: | ✓ | ||||||
| Low Battery Indicator: | ✓ | ||||||
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ | ||||||
| |||||||
No comments:
Post a Comment