Triumph Scrambler
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Triumph Motorcycles.
model : Triumph Scrambler.
Expected Price
Rs. 9,50,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Scrambler |
| Type: | Commuter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 865cc |
| Engine: | DOHC, parallel-twin |
| Maximum Power: | 58 Bhp @ 6800 rpm |
| Maximum Torque: | 68 Nm @ 4750 rpm |
| Gears: | 5 Speed |
| Clutch: | Wet, multi-plate |
| Bore: | 90 |
| Stroke: | 68 |
| Cylinder Configuration: | NA |
| Chassis Type: | Tubular steel cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
| Carburetor: | NA |
DIMENSIONS | |
| Length: | 2213.00 mm |
| Width: | 860.00 mm |
| Height: | 1202.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 230.00 kg |
| Fuel Tank: | 16.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1500.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen |
| Battery Type: | Maintainance Free |
| Battery Voltage: | NA |
| Battery Capacity: | NA |
| Battery Charger Type: | NA |
| Horn: | Dual |
| Wheel Type: | Spoke Wheels |
| Wheel Size: | 100/90 19 - 130/80 17 mm |
| Tubeless: | ✓ |
| Colors: | Khakhi Green, Jet Black |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | 41mm forks, 120mm travel |
| Suspension(Rear): | Chromed spring twin shocks |
| Brakes: | Single 310mm disc |
| Brakes(Rear): | Single 255mm disc |
| Stand Alarm: | ✓ |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Analogue-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Warranty: | NA |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | ✓ |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | ✓ |
| High Oil Temp. Indicator: | ✓ |
| Choked Air Filter Indicator: | ✓ |
No comments:
Post a Comment