TVS Jive
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : TVS.
model : TVS Jive Kick.
On Road Price
Rs. 48,500* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Jive |
| Model: | Kick |
| Type: | Commuter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 109.7cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder, Air Cooled |
| Maximum Power: | 8,4 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 8.3 Nm @ 5500 rpm |
| Gears: | 4 Automatic |
| Clutch: | Automatic |
| Bore: | 53.5 |
| Stroke: | 48.8 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Chassis Type: | Single Cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1975.00 mm |
| Width: | 700.00 mm |
| Height: | 1060.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 105.00 kg |
| Ground Clearance: | 165.00 mm |
| Fuel Tank: | 15.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1260.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | 12V, 35W/35W |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 2.75x17 - 3.00x17 mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Blue, Black & Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic Forks |
| Suspension(Rear): | Hydraulic, Coaxial springs |
| Brakes: | 130mm Drum |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | ✓ |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment