TVS Max4R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : TVS.
model : TVS Max4R.
On Road Price
Rs. 41,000* Mumbai. May vary.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Max4R |
| Type: | Commuter |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 109.7cc |
| Engine: | 4 Stroke, Single Cylinder, Air Cooled |
| Maximum Power: | 8.4 Bhp @ 7500 rpm |
| Maximum Torque: | 8.3 Nm @ 5500 rpm |
| Gears: | 4 Manual |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 53.5 |
| Stroke: | 48.8 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Chassis Type: | Single Cradle |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Fuel Tank: | 12.00 ltrs |
| Wheelbase: | 1217.00 mm |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | NA |
| Horn: | NA |
| Wheel Type: | Spokes |
| Wheel Size: | 2.75x17" - 3.00x17" mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Blue, Black & Red |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | NA |
| Suspension(Rear): | NA |
| Brakes: | 130mm Drum |
| Brakes(Rear): | 130mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | x |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
No comments:
Post a Comment