TVS Rockz
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : TVS.
model : TVS Rockz.
Expected Price
Rs. 45,000* Mumbai. May vary.
Expected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Rockz |
| Type: | Moped |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 125cccc |
| Engine: | Single Cylinder, 4 Stroke, SOHC |
| Maximum Power: | 10.5 Bhp |
| Maximum Torque: | 10 Nm |
| Gears: | 4 Speed |
| Clutch: | NA |
| Bore: | 0 |
| Stroke: | 0 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | N/A |
| Width: | N/A |
| Height: | N/A |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Electrical System: | NA |
| Headlamp: | Halogen 30/30 |
| Wheel Type: | Black Alloys |
| Wheel Size: | 2,5 x 17" - 4PR 38 L, 2,5 x 17" - 4PR 41 L mm |
| Tubeless: | x |
| Colors: | Black, Red, Blue, White |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic |
| Suspension(Rear): | Dual Shock Absorber |
| Brakes: | 220mm Two-Calliper Disc |
| Brakes(Rear): | 110mm Drum |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Digital |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | Digital-2 |
| Alloys: | ✓ |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | x |
| Pass-light: | ✓ |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
1 comment:
Post a Comment