Yamaha Jog R
Review and PricesManufacturer details :
Manufacturer : Yamaha motor Pvt. Ltd.
model : Yamaha Job R.
Expected Price
N/AExpected End 2011.
VEHICLE SUMMARY | |
| Name: | Jog R |
| Type: | Scooterette |
ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Displacement: | 49.0cc |
| Engine: | 2 stroke single cylinder |
| Maximum Power: | 2.71 Bhp @ 7000 rpm |
| Maximum Torque: | 2.78 Nm @ 7000 rpm |
| Gears: | Automatic |
| Bore: | 40.0 |
| Stroke: | 39.2 |
| No. of Cylinders: | 1 |
| Cooling Type: | Air Cooling |
DIMENSIONS | |
| Length: | 1740.00 mm |
| Width: | 675.00 mm |
| Height: | 1065.00 mm |
OTHER SPECIFICATIONS | |
| Weight: | 81.00 kg |
| Ground Clearance: | 132.00 mm |
| Fuel Tank: | 5.50 ltrs |
| Wheelbase: | 1210.00 mm |
| Wheel Type: | Alloys |
| Wheel Size: | 110/70 - 130/70 mm |
| Tubeless: | x |
ACTIVE AND PASSIVE SAFETY | |
| Suspension(Front): | Telescopic fork |
| Suspension(Rear): | Unit swing |
| Brakes: | Disc 190mm |
| Brakes(Rear): | Disc 110mm |
| Stand Alarm: | x |
COMFORT AND CONVENIENCE | |
| Fuel Guage: | Analogue |
| Self Start: | ✓ |
| Tacho Meter: | None |
| Trip Meter: | None |
| Alloys: | x |
| Speedometer: | Analogue |
| Passenger Footrest: | ✓ |
| Passenger Backrest: | x |
| Step-up Seat: | ✓ |
| Pass-light: | x |
| Low Fuel Indicator: | ✓ |
| Low Oil Indicator: | x |
| Low Battery Indicator: | x |
| High Oil Temp. Indicator: | x |
| Choked Air Filter Indicator: | x |
1 comment:
Post a Comment